Tapflo
BROSZURY

Pompy perystaltyczne DX

 

Dane techniczne

Wydajność pompy: Qmaks. = 100 m3/h
Maks. ciśnienie robocze: PN15
Temperatura: do 110 °C
Lepkość: do 40 000 mPa·s
Maks gęstość: ponad 2 g/cm3
Materiał węża: NR, EPDM lub NBR
Materiał rotora: żeliwo sferoidalne EN-GJS-500-7
Materiał stopy dociskowej*: aluminium A-S10G

*dostępność zależna od modelu pompy
Materiał statora: żeliwo sferoidalne EN-GJL-250
Materiał pokrywy: stal S235JR lub żeliwo sferoidalne EN-GJL-250
Rodzaje przyłączy*: gwintowane: R1/2 - R3/4
rowkowane: Ø16 - Ø25
gwintowane stożkowe: G3/4 - G1/2
kołnierzowe PN16 klasy 150: DN25 - DN100
końcówka gwintowana: DN25 - DN 63.5

* dostępność przyłączy zależna od modelu pompy

TYPOWE APLIKACJE

Przykład zastosowania

Zawiesiny

Odzyskiwanie płynu z zagęszczacza lub pasty to procesy uzależnione od gęstości. Zdolność pomp z serii DX do przemieszczania zawiesin o właściwościach ściernych i wysokiej zawartości części stałych umożliwia doskonałą kontrolę gęstości płynów w zagęszczaczu przy jednoczesnym znacznym zmniejszeniu zużycia wody i związanych z tym kosztów.

Mleko wapienne

Dozowanie mleka wapiennego w celu przywrócenia pH w kwaśnym odciekach kopalnianych lub w zastosowaniach związanych z oczyszczaniem ścieków wymaga dokładnego dozowania lepkich i ściernych cieczy. Dzięki dużej wysokości ssania i braku zaworów do zatkania, seria Delasco™ DX zapewnia swobodny przepływ cieczy i długotrwałą niezawodność.

Spoinowanie

Pompy do cementu stosowane w maszynach do drążenia tuneli wymagają niezawodnych i wytrzymałych pomp. Wytrzymała konstrukcja pomp serii DX jest przystosowana do pracy w trudnych warunkach i ogranicza do minimum koszty konserwacji przy pompowaniu zapraw ściernych lub szlamów bentonitowych.

Flokulanty

Delikatne działanie pompujące serii Delasco™ DX czyni je idealnymi dla najbardziej delikatnych, wrażliwych na ścinanie flokulantów. Zachowując teksturę flokulantów, można zmniejszyć ich zużycie i zminimalizować koszty, zapewniając jednocześnie wysokie wskaźniki osadzania w zagęszczaczach.

Biomasa

W procesach związanych z biomasą często występują trudne sytuacje, takie jak atak chemiczny, zmienne warunki pompowania lub przenoszenie ciał stałych. Seria DX jest bardzo wydajna w przypadku przenoszenia materiałów o różnej konsystencji lub zawierających duże cząstki.

Media z zawartością cząstek stałych

Zasada działania pomp perystaltycznych serii DX umożliwia przenoszenie miękkich i twardych cząstek, takich jak algi używane do produkcji energii lub wióry drzewne w przemyśle papierniczym. Cząstki są przenoszone z minimalnym uszkodzeniem dzięki swobodnemu przelotowi przez gumowy wąż.

Podchloryn sodu

Podchloryn sodu jest powszechnie stosowany w wielu branżach. Jego wysoki poziom pH i skłonność do odgazowywania często powodują problemy z pompowaniem. Seria DX może przenosić najbardziej agresywne chemicznie płyny za pomocą elastomerowego węża, zapewniając bezproblemową eksploatację.

Kwasy

Wysoce korozyjne ciecze, takie jak kwasy siarkowe lub solne, wymagają pomp odpornych na działanie substancji chemicznych, aby zapewnić stałą wydajność. W przypadku pomp Delasco™ serii DX, żrące ciecze mają kontakt jedynie z chemicznie obojętnym wężem elastomerowym. Ponadto, konstrukcja bez uszczelnień zapobiega rozlewaniu i zanieczyszczaniu środowiska.

Ceramika, farby

Bezuszczelnieniowa konstrukcja pomp serii Delasco™ DX eliminuje ryzyko przedostawania się powietrza podczas pracy. Idealnie nadają się do dozowania płynów wrażliwych na działanie powietrza, takich jak te występujące w przemyśle ceramicznym lub do recyrkulacji farb, które nie tolerują zanieczyszczenia powietrza.

Podroby zwierzęce

Transfer produktów ubocznych w przetwórstwie drobiu (np. trzewi i żołądków drobiowych) wymaga dbałości o integralność kawałków, aby zachować je w celu odsprzedaży jako produktów ubocznych pierwszego wyboru w różnych łańcuchach żywienia zwierząt, takich jak karma dla zwierząt domowych lub owoce morza. Pompy DX są perfekcyjne w tym zastosowaniu dzięki wysokiej sile ssącej oraz łagodnemu transferowi produktu przy wysokiej dbałości o jego integralność.

Media ścierne

Zasada działania pompy Delasco™ umożliwia przenoszenie miękkich i twardych cząstek, takich jak przetwory owocowe, kompoty, dżemy i inne przeciery warzywne, a niekiedy także substancje ścierne (obecność nasion lub skórek). Różne kawałki są również transportowane bez uszkodzeń; co pozwala na zachowanie pożądanej tekstury w zależności od zastosowania i produktu końcowego.

Media kwaśne lub żrące

Specjalna konstrukcja serii DX sprawia, że tylko wąż elastomerowy ma kontakt z pompowaną cieczą. Eliminuje to wszystkie problemy z korozją, które zwykle występują w przypadku kwasów (solny, siarkowy, azotowy...) lub zasad (lut, detergenty...). Ponadto, bezuszczelnieniowa konstrukcja zapobiega ryzyku wycieku i skażenia środowiska. Pompy serii DX są odpowiednie do przenoszenia barwników lub kwasów fosforowych, szczególnie stosowanych w produkcji karm dla zwierząt domowych.

 

Pompy serii Delasco DX to energooszczędne pompy perystaltyczne mogące pompować media o wysokiej koncentracji bez potrzeby dodawania wody w celu umożliwienia pompowania. Pozwala to na większe oszczędności eksploatacyjne dzięki minimalizacji potrzebnej infrastruktury i zmniejszeniu kosztów filtracji. Różnorodność konstrukcji tej serii oraz szeroki wybór węży elastomerowych sprawia, że pompy perystaltyczne DX pokrywają bardzo szeroki zakres zastosowań wymagających dużej wytrzymałości oraz elastyczności.

Pompy serii DX są łatwe w utrzymaniu dzięki ich bezuszczelnieniowej konstrukcji oraz dzięki temu, że jedyną częścią zwilżaną jest wąż. Najważniejszymi cechami tej serii, która wyróżnia je na tle konkurencji, jest zoptymalizowana żywotność węża, szybkozłączka do wymiany węża, a także wewnętrzne łożysko, które ogranicza konieczność konserwacji napędu. Pompa serii DX została zaprojektowana tak, aby wytrzymać wewnętrzne oraz zewnętrzne czynniki zużycia - zarówno chemiczne, jak i mechaniczne. Zapewnia to niezwykłą trwałość i bardzo długą żywotność w najtrudniejszych warunkach eksploatacyjnych.

Pompy perystaltyczne o niskich prędkościach roboczych są idealne do produktów delikatnych lub ściernych. Transfer cieczy w pompie perystaltycznej odbywa się wewnątrz węża bez mieszania lub spieniania płynów. Dzięki minimalizacji kontaktu elementów wewnętrznych z pompowanym medium (tylko wąż ma kontakt z cieczą), pompy tego typu są doskonałym rozwiązaniem do przenoszenia produktów korozyjnych. To wszystko sprawia, że te proste w obsłudze i konserwacji pompy perystaltyczne serii DX są doskonale przystosowane do różnych wymagających warunków pracy. Pompy serii DX posiadają także doskonałe właściwości samozasysające - nawet do 9 m – oraz mogą pracować na sucho.

FUNKCJE I ZALETY

  • Uniwersalność - stworzona do pompowania wielu rodzajów mediów, w tym zawiesin o właściwościach ściernych i wysokiej zawartości ciał stałych (do 80%), cieczy o wysokiej gęstości, korozyjnych, wrażliwych na ścinanie, lepkich, wielofazowych, gazowych lub krystalizujących się.
  • Wszechstronność - pompa serii DX sprosta wszystkim zadaniom, takim jak: transfer, dozowanie lub opróżnianie.
  • Doskonała optymalizacja - przemyślana konstrukcja pozwala na optymalizację kosztów eksploatacyjnych, nawet w najtrudniejszych warunkach pracy.
  • Wydłużona żywotność - brak kosztownych uszczelnień do wymiany i związanych z nimi kosztów płukania wodą z uszczelnień, tylko jeden element podlegający zużyciu (wąż). Progresywny system kompresji węża wydłużający jego żywotność dzięki unikalnej konstrukcji rotora i deflektora.
  • Łatwa i szybka konserwacja - uproszczona konserwacja na miejscu i krótkie czasy przestoju dzięki unikalnej szybkozłączce umożliwiającej wymianę węża w ciągu zaledwie kilku minut.
  • Niskie zapotrzebowanie na energię - zachowanie wysokiej wydajności pompowania przy niskiej prędkości pracy.
  • Możliwość pracy na sucho - możliwość pracy na sucho bez dodatkowego wyposażenia ochronnego.
  • Pompowanie w obu kierunkach - dzięki symetrycznej konstrukcji pompa serii DX może pompować w obie strony - wystarczy odwrócić kierunek obrotów.
  • Zdolność do samozasysania - pompy tej serii posiadają doskonałe właściwości samozasysające, nawet do 9 m.
  • Zabezpieczenie przed wyciekami - całkowicie szczelny korpus zatrzymujący medium w przypadku pęknięcia węża dzięki podwójnemu uszczelnieniu i barierze łożyskowej, zintegrowanej strefie buforowej oraz osłonie wokół przyłącza.