Tapflo
BROSZURY

Pompy wirowe HG metalowe

 

Dane techniczne

Króciec tłoczny: od DN 25 do DN 80
Maksymalne ciśnienie robocze: 8 barów
Wydajność pompy: do 200 m3/h
Wysokość podnoszenia: do 60 m
Typ wirnika: półotwarty
Temperatura: do 120°C - w zależności od pompowanego medium
Materiały: AISI 316
Kołnierze mocujące: PN16 o zredukowanej grubości lub DIN11851

TYPOWE APLIKACJE

Branża Przykład zastosowania

Przemysł spożywczy

Tłoczenie gorącego alkoholu (110°C) z drobnymi cząsteczkami w instalacjach destylacji próżniowej, pompowanie kwaśnych ścieków, odzysk wody zdemineralizowanej, pompowanie soku z winogron w przemyśle winiarskim, odpadów drożdżowych, roztworów cukru.

Oczyszczanie ścieków

Transfer kwaśnych ścieków w próżniowych instalacjach wyparnych, solanek, pompowanie cieczy w procesach recyrkulacji flotacyjnej.

Przemysł chemiczny

Transfer roztworu wody i glikolu.

Przemysł ogólny

Pompowanie sody kaustycznej w przemyśle produkcji mydła i gliceryny.

 

Pompy serii HG to monoblokowe odśrodkowe pompy do trudnych zastosowań. Dzięki prostej konstrukcji oraz dużej modułowości komponentów charakteryzują się nieograniczonymi zapasami części zamiennych i niskimi kosztami eksploatacji. Wykonanie z zamkniętym wirnikiem (HD) jest odpowiednie do tłoczenia czystych cieczy lub cieczy zawierających niewielki procent ciał stałych w zawiesinie, natomiast wykonanie z otwartym wirnikiem (HG) jest odpowiednie do tłoczenia cieczy z zawiesiną ciał stałych (nie nitkowatych), również lepkich, z gazem lub powietrzem.

Pompy z przyłączami kołnierzowymi mają takie same króćce międzyosiowe zgodnie z normą EN 22858, więc są zamienne z typem RD i RG (norma chemiczna). Pompa z serii HG posiada cztery rodzaje układu uszczelnień do wyboru: pojedyncze, podwójne tandemowe, podwójne typu „back to back” oraz dławnicowe. Dzięki temu pompy te mogą być stosowane do trudnych zastosowań. Wykonanie z przyłączami spożywczymi dostępne jest także w wersji z osłoniętym silnikiem. Maksymalne ciśnienie robocze wynosi 8 barów w zależności od wielkości pompy. Ponadto, wszystkie wielkości pomp są wyposażone w standardowe silniki elektryczne IEC.

Pompy serii HG mogą obsługiwać lekko zanieczyszczone ciecze lub nieścierne zawiesiny w przemyśle chemicznym i petrochemicznym; dobrze nadają się do obsługi cieczy z zawartością gazu do 10%. Są one również stosowane w ogólnych usługach przemysłowych, przemyśle spożywczym, systemach flotacji rozpuszczonego powietrza, przemyśle cukrowniczym, procesie odzyskiwania wody/rozpuszczalnika, elektrowniach, przemyśle stalowym, tekstylnym i małych zakładach odparowywania.

WERSJE KONSTRUKCYJNE

HGM Wersja monoblokowa ze standardowym silnikiem elektrycznym B5 i z przyłączami kołnierzowymi UNI PN 16.
HGA Wersja monoblokowa ze standardowym silnikiem elektrycznym B5 i przyłączami spożywczymi DIN 11851.

FUNKCJE I ZALETY

  • Wszechstronność - 8 różnych układów uszczelnienia przemysłowe przyłącza kołnierzowe (PN16) lub spożywcze (DIN 11851 jako standard) oznacza, że te pompy mogą być używane w wielu różnych gałęziach przemysłu do różnorodnych zastosowań.
  • Tylko jeden korpus do każdego rozmiaru pompy - ten sam korpus może być stosowany zarówno w przypadku wirnika zamkniętego (z pierścieniem ścieralnym), jak i otwartego (z wymienną płytą ścieralną). Wystarczy kilka zmian, aby dostosować pompę do nowych wymagań zakładu i procesu. Korpusy pomp wykonane są w technologii odlewania i są polerowane elektrochemicznie.
  • Płyta ścieralna także w wersji monoblokowej - biorąc pod uwagę, że korpus pompy jest najdroższą częścią w pompie odśrodkowej monoblokowej, możliwość wymiany płyty ścieralnej pozwala na znaczne obniżenie kosztów konserwacji i serwisowania.
  • Standardowy silnik elektryczny B5 - silniki standardowe stosowane w pompach HG są typu B3B5 (wersja z kołnierzem/stopami) i są normalnie dostępne na rynku. Wał jest zamocowany nad wałem silnika i może być wymieniony w przypadku zużycia.
  • Szeroki zakres stosowania - do przemysłu chemicznego, petrochemicznego, spożywczego, cukrowniczego, energetycznego, metalurgicznego, tekstylnego i małych zakładów odparowywania.