Działalność fabryki Tapflo w Tczewie opiera się na szwedzkim dążeniu do upraszczania produktów oraz polskiej innowacyjności i zdolności szukania nieszablonowych rozwiązań. To unikalne połączenie tworzy jakość, z której słynie ta globalna marka. Tapflo specjalizuje się w produkcji pomp przemysłowych oraz układów sterowania stosowanych w instalacjach procesowych. Spółka jest także wyłącznym dystrybutorem uznanych marek. W ponad 30-letniej działalności na rynku polskim, koncern zdobył zaufanie wielu najważniejszych graczy z sektora chemicznego, którzy cenią sobie indywidualne podejście do każdego projektu, szybkie dostawy i fachowy serwis.
Dlaczego klienci decydują się na współpracę z Tapflo? To proste. Udowodniliśmy, że to się opłaca. Nasze magazyny są dobrze zaopatrzone i bardzo sprawnie realizujemy zamówienia. Oferujemy doradztwo ze strony doświadczonych ekspertów oraz opiekę autoryzowanego serwisu. Nasi partnerzy otrzymują kompleksową dokumentację oraz bezpieczeństwo poświadczone odpowiednimi certyfikatami, w tym m.in. ATEX. Spełniamy wysokie standardy zgodne z europejskim i amerykańskimi normami – zapewnia Grzegorz Graczyk – Kierownik Sprzedaży Tapflo Polska.
Zakład produkcyjny na Pomorzu nieustannie się rozbudowuje a Tapflo jednocześnie inwestuje w specjalistyczne maszyny klasy CNC. W fabryce tworzy się rozwiązania nie tylko na rynek polski, ale także dla klientów z całego świata. W Tczewie zlokalizowane są: nowoczesne biuro projektowe, centrum badań i rozwoju (R&D), Dział Kontroli Jakości wraz z profesjonalnym wyposażeniem a także stacja prób z nowoczesnym interfejsem do dokładnych testów.
Tapflo Solutions, czyli serce innowacji
Tapflo Solutions to ważna część firmy, która składa się z grupy doświadczonych i uzdolnionych inżynierów, którzy odpowiadają na najbardziej skomplikowane i niestandardowe zapotrzebowania ze strony klientów. Dział ten tworzy całe instalacje, które poprawiają efektywność procesów produkcyjnych m.in. poprzez wprowadzenie większej automatyzacji czy wysokiej skuteczności przy transferze produktu/cieczy. Jedne z flagowych modeli Tapflo Solutions to: system HVS (High Viscosity System) pozwalający na opróżnianie beczek z medium o wysokiej lepkości (np. żywice), mieszalnik przepływowy czy stacja mieszania IBC. Projektanci realizują też coraz więcej tzw. SKID-ów, czyli modułowych instalacji, które składają się nie tylko z pomp czy zaworów, ale także z kolektorów przyłączeniowych, paneli sterujących, rurociągów czy wózków oraz odpowiadają specyficznym uwarunkowaniom. Są to często rozwiązania „szyte na miarę”, gdzie bardzo dokładnie analizowane są czynniki zarówno ekonomiczne, przestrzenne czy jakościowe.
Tapflo Solutions ma na swoim koncie m.in. układ pompowania kondensatu gazowego w modułowej formie kontenera, który jest zdolny pracować w temperaturze zewnętrznej -40°C. Dodatkowo instalacja może funkcjonować w pierwszej strefie zagrożenia wybuchem (II 2G). Inna interesująca realizacja Tapflo to SKID do dozowania glikolu trietylenowego (TEG). Układ dostarcza ciecz w ilości 270 l/h oraz wytwarza ciśnienie do 63 barg. Kolejny przykład interesującego projektu to mobilny zestaw z pompą membranową TX200 TTT-3DTL, zbudowany na czterokołowym wózku. Został on dostarczony dużej fabryce chemicznej. Była to realizacja dla zakładowych służb pożarniczych, aby mogły odpompować kwas monochlorooctowy (MCAA). Zestaw wyposażono w przyłącza typu Camlock oraz zintegrowany system przygotowania powietrza i dostosowany został do użytkowania w strefie Ex II 3G IIB T4 zgodnie z dyrektywą ATEX.
Grupa do zadań specjalnych
Nasze realizacje trafiają do różnych zakątków globu, wspierają działanie platform wiertniczych, kopalni, fabryk czy rafinerii. To pasjonujące uczestniczyć w procesie tworzenia, gdzie wspólnie z klientem opracowujemy indywidualne i innowacyjne projekty. W Tapflo lubimy ambitne wyzwania i nie boimy się trudnych zadań. Musimy poznać potrzeby klienta, szczególne wymagania i dostosować pod nie układ. Uwzględnić właściwości pompowanej cieczy, czy jest ona toksyczna, palna. Bierzemy pod uwagę wszystkie parametry, które dotyczą transferu cieczy czy procesu dozowania. Wspólnie z klientem analizujemy jaka pompa będzie odpowiednia do konkretnej aplikacji. Zawsze oferujemy najlepsze urządzenia, tak by uzyskać oczekiwaną wydajność, ciśnienie, dobieramy komponenty. To pewien ciąg wydarzeń, który owocuje SKID-em dostosowanym do indywidualnych potrzeb zamawiającego – mówi Krzysztof Sikora, Kierownik Projektów z Tapflo Solutions.
Wyjątkowy SKID dla producenta nawozów
Inżynierowie Tapflo wykonali również nietypowy układ dla jednego z liderów rynku nawozowego w Polsce. Celem było stworzenie pompy do natrysku inhibitora ureazy na mocznik. Zastosowanie inhibitora ureazy razem z mocznikiem pomaga roślinom lepiej przyswajać azot, nawet w trudnych warunkach. Azot jest kluczowym składnikiem odżywczym, ale jego przyswajalność może być ograniczona przez różne czynniki, jak np. zmienne warunki pogodowe czy różne typy gleby. Tutaj z pomocą przychodzi inhibitor ureazy. Spowalnia on proces rozkładu i wspiera bardziej zrównoważone rolnictwo. Po konsultacjach i analizie Tapflo Solutions zdecydowano się na pompy zębate zasilane silnikiem elektrycznym. Rurociągi ciśnieniowe zostały poddane próbie hydraulicznej zgodnie z PN-EN 13480. Cały SKID składa się z dwóch identycznych układów z pompą, które co ważne, mogą funkcjonować osobno. Jest to niezwykle ważne jeśli chodzi o utrzymanie instalacji w ciągłym ruchu. Wyłączając pompę A, możemy wykorzystywać pompę B, nie powodując definitywnego przestoju. Ułatwia to również konserwację, przeglądy.
Dwa identyczne układy są całkowicie zaizolowane oraz dostarczono do nich kabel grzewczy na rurociągu i komponentach. Ogrzewana i zaizolowana instalacja może pracować w najtrudniejszych warunkach temperaturowych. Była to także odpowiedź na fakt, że jedno z pompowanych mediów ulegało krystalizacji poniżej temperatury kilkunastu stopni. Dla bezpieczeństwa umieszczono czujnik temperatury na wejściu instalacji. Oprócz zaworów kulowych SKID posiada także filtr siatkowy zabezpieczający pompę przed cząstkami stałymi o określonej wielkości. Ważnym elementem całej konstrukcji jest także czujnik obecności mediów, gdyż pompa zębata nie może pracować „na sucho”. Dodatkowo zawory bezpieczeństwa, zabezpieczają stronę ssącą pompy od tłocznej, bo jest to pompa wyporowa. Zespół Tapflo Solutions dostarczył układ wraz ze skrzynkami przyłączeniowymi, dzięki czemu klient w prosty sposób mógł podłączyć się do swojej instalacji. Równolegle jak zapewniają przedstawiciele Tapflo firma pracuje nad kolejnymi dużymi projektami dla branży chemicznej i czeka na kolejne interesujące wyzwania.